Znieczulenie ogólne w stomatologii - krok po kroku
- Szczegóły
Leczenie zębów nie rzadko wiąże się z bólem, dlatego znieczulenie miejscowe w trakcie zabiegu to stała praktyka w gabinetach dentystycznych. Kiedy jednak problem jest bardziej skomplikowany albo zabieg wymaga długiego czasu na jego wykonanie, z pomocą przychodzi znieczulenie ogólne. I choć współcześnie narkoza jest bezpiecznym sposobem na podjęcie leczenia, to jednak wymaga odpowiedniego przygotowania i zapoznania się z przebiegiem zabiegu. Co więc należy wiedzieć o znieczuleniu ogólnym w stomatologii?
Przygotowanie do leczenia dentystycznego pod narkozą
W naszym gabinecie dentystycznym w Lublinie do zabiegu pod narkozą kwalifikuje doświadczony lekarzy stomatolog. Po wyrażeniu zgody na piśmie przez Pacjenta, należy stawić się w wyznaczonym terminie w placówce. Na kilka dni poprzedzających zabieg nie powinno się spożywać alkoholu. Każdy Pacjent zobowiązany jest pozostać na czczo przez minimum 6 h, a ostatni płyn wypić nie później niż 2 h przed rozpoczęciem zabiegu.
Jak wygląda przebieg zabiegu stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym?
Każdy zabieg stomatologiczny wykonywany jest w obecności zespołu dentystyczno-anestezjologicznego. Ważną czynnością przed wprowadzeniem Pacjenta w stan uśpienia jest wywiad medyczny z anestezjologiem. Sama narkoza podawana jest do organizmu za pomocą leków wziewnych lub dożylnych. W przypadku silnego stresu lekarz może wcześniej wprowadzić do organizmu środki na uspokojenie. Dentysta rozpoczyna zabieg, kiedy Pacjent całkowicie utraci świadomość. W tym czasie jego stan jest stale monitorowany przez anestezjologa. Po zakończonym procesie leczenia Pacjent zostaje wybudzony, pozostając jeszcze przez kilka godzin pod obserwacją lekarzy.