Wybielanie martwego zęba
- Szczegóły
Martwy ząb to określenie, które często wywołuje u nas dość nieprzyjemne uczucia i może wręcz kojarzyć się z potrzebą usunięcia takiego zęba. Jednak sprawa wygląda trochę inaczej i nazwanie zęba martwym, wcale nie oznacza, że musi być on poddany ekstrakcji. Mało tego, często zęby takie, nadal z powodzeniem pełnią swoją funkcję, a nawet można je wybielić. Czym zatem jest martwy ząb? Jak się go wybiela? I dlaczego warto to zrobić? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na te pytania.
Czym jest martwy ząb?
Zacznijmy od tego, czym w rzeczywistości jest martwy ząb. Określenie to jest używane w stosunku do zęba, w którym w wyniku działania czynników patologicznych dochodzi do obumarcia żywych tkanek znajdujących się w jego wnętrzu. Chodzi tutaj przede wszystkim o miazgę zębową. W wyniku próchnicy bakterie zaczynają dostawać się do miazgi i w końcu dochodzi do stanu zapalnego. Początkowo jest to proces całkowicie odwracalny i zęba można po prostu wyleczyć. Jednak zlekceważenie próchnicy w końcu doprowadza do tego, że bakterie coraz bardziej i mocniej atakują miazgę. W konsekwencji początkowo odwracalne zapalenie zmienia się w zjawisko nieodwracane – miazga obumiera i ząb także staje się martwy. Podobnie rzecz dzieje się w wyniku mechanicznego uszkodzenia zęba. Może ono wywołać zaburzenia przepływu krwi, w związku z czym miazga nie otrzyma odpowiedniej ilości tlenu i wartości odżywczych i także obumrze.
W obu sytuacjach stosuje się kanałowe leczenie zęba, które tak naprawdę polega w dużej mierze na usunięciu martwych tkanek z wnętrza zęba, dokładnym oczyszczeniu systemu kanałowego oraz wypełnieniu pustej przestrzeni specjalnymi preparatami. Ząb taki nadal pełni swoją funkcję, chociaż w nomenklaturze stomatologicznej, jest martwy.
Jak i dlaczego wybiela się martwe zęby?
Wiemy już, że martwy ząb nie jest usuwany i może cały czas nam służyć. W związku z tym możemy również chcieć go wybielić. Ząb taki, jak każdy inny, także ulec może przebarwieniu. Wpływ na to może mieć nasza dieta, używki (takie jak palenie tytoniu), choroby, a nawet brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Do tego wszystkiego, dochodzi również fakt, że zęby pozbawione żywej miazgi, mogą z biegiem czasu zmieniać kolor korony zębowej. Nie dziwi więc fakt, że zęby takie również się wybiela, przywracając im ładny i estetyczny odcień. Jak jednak wygląda wybielanie martwego zęba?
Sam zabieg wykonywany jest oczywiście w gabinecie stomatologicznym, przez doświadczonego lekarza.
Proces wybielania polega na umieszczeniu specjalnego preparatu wybielającego wewnątrz zęba. Oczywiście kanał zęba jest odpowiednio zabezpieczany przed przedostaniem się do niego użytego do rozjaśniania materiału. Środek wybielający jest często aktywowany specjalną lampą. Trwa to kilka minut, a następnie cały zabieg kończy się wypełnieniem komory zęba. Efekt takiego wybielania zębów utrzymywać może się nawet kilka lat. Jednakże tak jak w wyniku wybielania zdrowych zębów, wiele zależy od predyspozycji pacjenta oraz stylu życia, odżywiania się, czy też wspomnianej już wcześniej higieny jamy ustnej.