W jakich sytuacjach chirurgiczna interwencja stomatologa jest nieunikniona?
- Szczegóły
Chirurgia stomatologiczna to jedna z dziedzin medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym nie tylko jamy ustnej, ale i obszarów przyległych, takich jak szczęka, żuchwa czy język. Chirurg stomatologiczny to specjalista posiadający rozległą wiedzę na temat chorób twarzoczaszki, tkanek miękkich twarzy oraz jamy ustnej. W naszym artykule wyjaśniamy, kiedy chirurgiczna interwencja jest absolutnie konieczna.
Kiedy zgłosić się do chirurga stomatologicznego?
Zdrowy i piękny uśmiech to marzenie każdego z nas. Niestety, zdarza się, że stan naszego uzębienia ulega znacznemu pogorszeniu, wobec czego zgłaszamy się po pomoc do jednego z wielu specjalistów stomatologii. Do chirurga stomatologicznego zgłaszamy się nie tylko wtedy, gdy odczuwamy bolesne dolegliwości związane z ósemkami. Do stomatologa specjalizującego się w chirurgii stomatologicznej możemy się zgłosić np. w przypadku przeprowadzenia skomplikowanej ekstrakcji.
Interwencja chirurga może być konieczna również wtedy, kiedy do wszczepienia implantów potrzeba nacięcia dziąseł lub nawiercenia tkanki kostnej. Z zabiegów chirurgicznych korzystamy również w przypadku zaawansowanej próchnicy. Nieleczona choroba może prowadzić do rozwoju zakażenia, skutkującego poważnymi ubytkami w kościach szczęki i żuchwy. Aby powstrzymać postępujące zmiany, należy skorzystać z pomocy chirurga stomatologa.
Jakie są najczęściej przeprowadzane zabiegi chirurgiczne?
Ekstrakcja – wyrwanie uszkodzonego zęba, którego nie sposób odratować – to nie jedyny zabieg wykonywany w gabinecie chirurgicznym.
Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą:
- usuwanie zębów mądrości,
- podniesienie dna zatoki szczękowej,
- sterowana regeneracja kości,
- dłutowanie zęba,
- resekcja wierzchołków korzeni zębów,
- hemisekcja i radektomia,
- zabiegi na tkankach miękkich.
Zakres kompetencji chirurga stomatologa obejmuje również usuwanie zmian i guzów o charakterze łagodnym, a także przygotowywanie do leczenia protetycznego.