Rodzaje aparatów ortodontycznych
- Szczegóły
Dzięki aparatom ortodontycznym można zapomnieć o problemie krzywych zębów. To istotne nie tylko ze względów estetycznych, lecz także zdrowotnych, ponieważ tego typu wady mogą zmieniać wygląd twarzy, wpływać na mimikę oraz być powodem nawracających stanów zapalnych dziąseł czy też bólów głowy. Współcześnie doświadczeni ortodonci bez problemu dobierają aparat, który jest dostosowany do potrzeb pacjenta. Jakie z nich są najczęściej wyróżniane?
Jakie typy aparatów można wyróżnić?
Zasadniczo aparaty ortodontyczne dzielą się na ruchome, czyli zdejmowane i stałe. Pierwsze z nich pacjent zakłada i zdejmuje samodzielnie. W zależności od wady należy je nosić od paru do kilkunastu godzin w ciągu doby, dlatego są zakładane głównie na noc. Tego typu wariant aparatów noszą zazwyczaj młodsi pacjenci, którzy mają zarówno stałe, jak i tzw. mleczne zęby. W celu utrwalenia efektu zdejmowane aparaty nierzadko nosi się również po zakończeniu leczenia. Z kolei stałe aparaty można podzielić na kilka typów. Jednym z najpopularniejszych, ze względu na korzystną cenę, a także radzenie sobie z większością dolegliwości, są modele wykonane z metalu lub tytanu w przypadku uczulenia na nikiel. Osoby wrażliwe na ból mogą postawić na aparaty stałe samoligaturujące, ponieważ w mniejszym stopniu naciskają one na zęby niż tradycyjne modele.
Kolejnym rodzajem stałych aparatów są te wykonywane m.in. z porcelany lub ceramiki, czyli estetyczne. Ich zaletę stanowi fakt, że kolor zamków jest dobierany do odcienia szkliwa pacjenta, dzięki czemu ten typ przyrządu leczniczego mniej rzuca się w oczy. Kolejną propozycje stanowią aparaty lingwalne, które są mocowane po wewnętrznej stronie zębów, przez co ich nie widać. Jednak nie powinni po nie sięgać osoby z niskimi zębami. Dobrym rozwiązaniem są także aparaty nieposiadające gumeczek, czyli bezligaturowe. Trzeba też wspomnieć o aparatach typu Clear Aligner — nakładkach prostujących wyposażonych w szyny.