Przebieg leczenia zębów pod narkozą
- Szczegóły
Nowoczesna stomatologia oferuje dla pacjentów naprawdę szerokie możliwości. Jedną z opcji, o której warto dowiedzieć się więcej, jest leczenie zębów pod narkozą. Jeśli zastanawiasz się:
- kiedy można skorzystać ze znieczulenia ogólnego?
- jak przebiega leczenie pod narkozą?
- jakie są zalety takiego rozwiązania?
- o czym należy pamiętać przed podjęciem decyzji?
nasz artykuł jest dla Ciebie.
Narkoza - czym jest?
Narkoza, nazywana także znieczuleniem ogólnym, polega na kontrolowanym i czasowym wprowadzeniu pacjenta w stan nieświadomości, dzięki zahamowaniu czynności ośrodkowego układu nerwowego. Po podaniu znieczulenia dana osoba zasypia, dzięki czemu nie jest narażona na nieprzyjemne odczucia związane z wykonywanym zabiegiem. Metoda ta ma wiele zalet, ważnych zarówno dla pacjenta, jak i dla stomatologa.
Znieczulenie ogólne - kiedy stosowane?
Znieczulenie ogólne stosowane jest głównie w przypadku stomatologii zachowawczej, pedodoncji i chirurgii stomatologicznej. Chodzi w szczególności o sytuacje, które wymagają kompleksowego leczenia i w których znieczulenie miejscowe okazuje się niestarczające.
Narkoza stosowana jest przede wszystkim, gdy:
- planowany jest rozległy zabieg, który będzie trwał dość długo,
- konieczne jest jednorazowe usunięcie kilku zębów, bez rozkładania procesu na krótsze sesje,
- pacjent ma uczulenie na środki znieczulenia miejscowego,
- pacjent cierpi na dentofobię,
- pacjent nie może współpracować ze specjalistą z powodu niedorozwoju umysłowego lub zaburzeń psychicznych,
- pacjenta ma ostre, rozlane stany zapalne w okolicy szczękowo- twarzowej, w przypadku których znieczulenie miejscowe nie spełnia swojej roli,
- znieczulenie miejscowe może przyczynić się do rozszerzenia procesu zapalnego,
- pacjentem jest dziecko, którego uzębienie jest w bardzo złym stanie i które nie może znieść odczuwanego bólu.
Jak przebiega leczenie pod narkozą?
Leczenie zębów pod narkozą jest możliwe jedynie w gabinecie, który został przystosowany do tego typu zabiegów. W pomieszczeniu muszą znaleźć się niezbędne przyrządy, takie jak m.in. sprzęt do intubacji dotchawiczej i do prowadzenia wentylacji zastępczej, źródło tlenu, dodatkowy ssak o dużej sile oraz aparatura do monitorowania podstawowych parametrów życiowych.
W całym procesie bierze udział nie tylko stomatolog, ale także anestezjolog odpowiedzialny za prawidłowe podanie odpowiednich środków. Narkoza może zostać przeprowadzona przez zastosowanie leków w formie dożylnej, wziewnej lub w formie łączącej oba te rozwiązania.
Po dokonaniu znieczulenia ogólnego możliwe staje się przeprowadzenie wszystkich koniecznych zabiegów stomatologicznych. Pacjent nie odczuwa bólu, a specjalista może w skupieniu zadbać o stan jego jamy ustnej.
O czym pamiętać?
Przed przystąpieniem do właściwego zabiegu, niezbędna jest konsultacja stomatologiczno-anestezjologiczna, od której zależy zakwalifikowanie pacjenta. Niezbędny jest także szczegółowy wywiad obejmujący pytania z zakresu chorób współistniejących, zażywanych leków, czy uczuleń. Wiedza ta pozwala na dobranie odpowiedniej metody znieczulenia, która zapewni nam pełen komfort, a jednocześnie nie będzie obciążająca dla organizmu.
Nasza oferta
Leczenie zębów pod narkozą to doskonałe rozwiązanie, które wymaga jednak wiedzy i doświadczenia. Dlatego jeśli czeka Cię poważny zabieg, skorzystaj z naszej pomocy. Razem wyeliminujemy dyskomfort i stres, a nasz zespół złożony z anestezjologa, lekarza stomatologa z odpowiednią specjalizacją, pielęgniarki anestezjologicznej i pielęgniarki zabiegowej zadba o powodzenia całego procesu. W celu poznania szczegółów zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego w przychodni w Lublinie.