Pasta do zębów dla dzieci
- Szczegóły
Wielu rodziców zastanawia się, od kiedy należy dbać o higienę jamy ustnej dziecka. Okazuje się, że powinno się to robić właściwie już od pierwszych dni życia dziecka, czyli zanim jeszcze w ogóle się pojawią pierwsze ząbki. W tym celu pociera się dziąsła zwilżonym wacikiem, aby je oczyścić z resztek mleka. Oczywiście należy to robić bardzo delikatnie, aby nie denerwować tym niemowlęcia i nie podrażnić delikatnych dziąseł. Od kiedy więc należy myć dziecku zęby pastą? Już od pojawienia się pierwszego ząbka. Nasuwają się zatem pytania: jakie pasty do zębów można stosować u dzieci i jakich substancji w ich składzie lepiej jest unikać?
Jaką pastę wybrać dla dzieci?
Pastę do mycia zębów dla dziecka powinno się oczywiście dostosować do jego wieku. Niemowlęta i dzieci, które jeszcze nie potrafią wypluwać, mogą stosować niewielkie ilości past, które zawierają jedynie małe ilości fluoru o stężeniu 1000 ppm F. Następną grupę stanowią dzieci do 6 roku życia. W tym wypadku dopuszczalne stężenie fluoru w paście do mycia zębów jest takie samo, ale ilość pasty nakładanej na szczoteczkę jest nieco większa - w przybliżeniu jest to ilość wielkości ziarnka grochu. Dzieci, które skończyły 6 lat, mogą już myć zęby pastą z fluorem o stężeniu 1450 ppm F.
Kupując pastę dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na jej skład. Niektóre z substancji, mimo że występują w pastach przeznaczonych dla dzieci, wcale nie są rekomendowane przez stomatologów. O jakie składniki chodzi? Głównie są to: phenoxyethanol, pochodne formaldehydu, parabeny, detergenty takie jak SLS, czy sztuczne barwniki. Oprócz fluoru działanie przeciwpróchnicze ma również ksylitol. Co prawda nie chroni on zębów tak skutecznie, jak fluor, ale hamuje wzrost bakterii, które są odpowiedzialne za pojawianie się próchnicy zębów.
Jak chronić zęby dzieci przed próchnicą?
Aby zapobiegać chorobie próchnicowej zębów u dzieci, niezbędna jest nie tylko prawidłowa higiena jamy ustnej. Ważne jest też stosowanie odpowiedniej diety, która polega na unikaniu produktów próchnicotwórczych takich jak: słodycze, cukier, słodzone napoje i słone przekąski. Niewskazane jest też podjadanie między posiłkami i spożywanie lepkich produktów, które zalegają między powierzchnią zębów. Zęby najlepiej jest myć po każdym posiłku, a jeśli nie ma takiej możliwości, to warto przez kilka minut żuć gumę bez cukru. Dzięki temu wydziela się więcej śliny, a zęby są oczyszczone z resztek pokarmu. Warto też stosować środki profilaktyczne, które zawierają składniki zapobiegające powstawaniu próchnicy oraz pamiętać o regularnej kontroli stomatologicznej. W ramach stomatologii dziecięcej można wykonać lakierowanie zębów. Taki zabieg ochrania uzębienie i zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy. Z całą pewnością uśmiech dziecka to coś, o co warto dbać.