Na czym polega znieczulenie ogólne w stomatologii?
- Szczegóły
Kiedyś zabiegi stomatologiczne często kojarzyły się z bólem, na szczęście w większości przypadków to już przeszłość, ponieważ stomatolog ma do dyspozycji nowoczesne znieczulenia. Dzięki nim wizyta u dentysty nie musi być już nieprzyjemna czy stresująca. Najczęściej wykorzystywane są różne rodzaje znieczulenia miejscowego, które na pewien czas blokują odczuwanie bólu w tym miejscu, w którym wykonywany będzie zabieg stomatologiczny, a pacjent przez cały czas pozostaje przytomny. Jednak czasem, na przykład przy rozległych zabiegach albo w przypadku osób bardzo bojących się dentysty, niezbędne może być użycie znieczulenia ogólnego zwanego narkozą.
Czym jest narkoza?
Znieczulenie ogólne stosowane w stomatologii czy innych działach medycyny jest kontrolowanym i czasowym zniesieniem świadomości oraz czucia u pacjenta, dzięki czemu można bez problemu przeprowadzać konieczne w danym momencie zabiegi terapeutyczne. Narkoza podawana jest w formie dożylnej lub wziewnej przez osoby o uprawnieniach anestezjologicznych. Warto również wspomnieć, że miejsce, w którym wykonuje się zabiegi w znieczuleniu ogólnym, musi być wyposażone w urządzenia monitorujące funkcje życiowe, aby pacjenci stale byli pod kontrolą medyczną.
Kiedy potrzebne jest znieczulenie ogólne w stomatologii?
Znieczulenie ogólne stosować można w skomplikowanym leczeniu endodontycznym, podczas usuwania kilku zębów jednocześnie czy konieczności wykonania innych rozległych zabiegów stomatologicznych. Narkozę wykorzystuje się również w przypadku osób cierpiących na dentofobię, czyli mających bardzo silny lęk związany z wizytą u dentysty i leczeniem zębów. Znieczulenie ogólne jest możliwe także u dzieci, które nie chcą współpracować z dentystą, a wymagają rozległych zabiegów stomatologicznych.
Przeciwwskazania do narkozy
Nie każda osoba może zostać poddana znieczuleniu ogólnemu, dlatego przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tej metody wykonuje się dokładny wywiad lekarski wraz z niezbędnymi badaniami diagnostycznymi. Przede wszystkim narkozie nie mogą być poddawane osoby, które są uczulone na środki stosowane podczas jej wykonywania. Również pewne choroby ogólne, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, schorzenia nerek czy serca, które nie są kontrolowane za pomocą leków, mogą uniemożliwić podanie narkozy. Ostateczną decyzję o możliwości zastosowania znieczulenia ogólnego podejmuje lekarz po rozmowie z pacjentem i analizie wyników badań.