Na czym polega leczenie próchnicy?
- Szczegóły
Próchnica zębów to jedna z częstszych przypadłości, która dotyka nasze społeczeństwo. Jeśli się pojawi choćby niewielki ubytek, należy koniecznie poddać się leczeniu. Jak przebiega leczenie próchnicy – zapraszamy do lektury poniższego wpisu.
Dlaczego próchnica atakuje zęby?
Dane statystyczne są bezwzględne – zęby zarażone próchnicą ma aż 90 procent dorosłych w naszym społeczeństwie, ale zepsute zęby stwierdza się też u dzieci. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są bakterie, które normalnie bytują w naszej jamie ustnej. Jednak to my sami stwarzamy im sprzyjające warunki do atakowania naszych zębów. Dzieje się tak, gdy spożywamy nadmierne ilości produktów zawierających węglowodany, a zwłaszcza cukry proste i sacharozę. Szkodzą więc naszym zębom słodycze, ciasta i słodkie napoje. Rozwój próchnicy przyspieszają nieregularne pory jedzenia oraz zwyczaj podjadania, zwłaszcza słodkości między posiłkami. Jeśli nie szczotkujemy zębów przynajmniej dwa razy dziennie, pomijamy nitkowanie i unikamy gabinetu dentystycznego, to raczej trudno, abyśmy cieszyli się zdrowymi zębami.
Co robi dentysta, aby wyleczyć ząb z próchnicy?
Jeśli w zębie pojawi się ubytek spowodowany próchnicą, to nie ma co liczyć na to, że zasklepi się samoistnie, a ząb się zregeneruje. Konieczna jest wizyta w przychodni dentystycznej i nie warto jej odkładać. Nieleczona próchnica będzie się pogłębiała, a jej negatywny wpływ będzie odczuwał nie tylko nasz uśmiech, ale też cały organizm. Próchnica ogarniająca nasze uzębienie to forma stanu zapalnego, który rozwija się w naszym ciele. Zepsute zęby mają związek z chorobami serca czy nerek, schorzeniami neurologicznymi i autoimmunologicznymi. Tak naprawdę, zmagając się z jakąkolwiek chorobą, powinniśmy zacząć od skontrolowania stanu jamy ustnej, jeśli zależy nam na powrocie do zdrowia. Bywa, że to strach powstrzymuje nas przed tym, by zasiąść na fotelu dentystycznym. Trzeba pamiętać, że obecnie rzadko który lekarz stomatolog decyduje się prowadzić leczenie próchnicy bez podania pacjentowi znieczulenia. Zestresowany i cierpiący pacjent utrudnia przeprowadzenie zabiegu i często niepotrzebnie wydłuża jego czas. Dlatego skutecznie działające znieczulenie sprawi, że nie odczujemy borowania niezbędnego, by usunąć dotkniętą próchnicą tkankę zęba. Po oczyszczeniu z wykorzystaniem kamery wewnątrzustnej zostanie założone nam wypełnienie. Plombę może tworzyć amalgamat – trwałe połączenie rtęci z innymi związkami metalicznymi, ale niechętnie stosowany ze względu na ciemną barwę oraz uprzedzenie co do rtęci. Popularniejsze są wypełnienia kompozytowe utwardzane światłem. Zwykle wizyta podczas leczenia próchnicy nie trwa dłużej niż 40 minut, to chyba niedługo, jeśli weźmiemy pod uwagę korzyści płynące z posiadania zdrowych zębów, które są na całe życie.