Mosty - charakterystyka
- Szczegóły
Jednym ze sposobów, dzięki którym Pacjenci gabinetów stomatologicznych mogą sobie poradzić z częściowym brakiem uzębienia, są mosty protetyczne inaczej nazywane zębowymi. Takie rozwiązanie jest wygodniejsze niż proteza ruchoma, ponieważ mostów nie można samodzielnie ściągać. Jak wygląda takie leczenie i kiedy warto się na nie zdecydować?
Kiedy można zastosować mosty protetyczne?
Pacjenci, którzy rozważają leczenie za pomocą mostów zębowych, powinni wiedzieć przede wszystkim, że nie jest ono możliwe w przypadku całkowitego braku uzębienia. Mogą się na nie zdecydować osoby, które straciły jedynie część zębów w konkretnym łuku zębowym. W praktyce oznacza to, że muszą być przyczepione do naturalnego bądź sztucznego korzenia zęba albo do znajdującego się obok luki innego zęba, czyli tak zwanego filaru.
Leczenie protetyczne musi być zaplanowane indywidualnie dla każdego Pacjenta z uwzględnieniem warunków, jakie panują w jego jamie ustnej. Dzięki mostom można przywrócić estetyczny kształt i symetrię łuków zębowych. Ważne jest również, że takie wypełnienie sprawia, że Pacjent może swobodnie rzuć, co przy brakach zębowych często nie jest możliwe.
Jak wygląda taki zabieg?
Pacjent, który ma ubytki w łukach zębowych i decyduje się na leczenie protetyczne zamiast implantów zębowych, musi wiedzieć, że leczenie może się odbyć, jeżeli ma odpowiednią liczbę dobrych jakościowo filarów, które będą stabilnym oparciem dla mostu. Oprócz tego leczenie nie jest możliwe do przeprowadzenia w przypadku zbyt dużego braku zębów. Czynnością, od której się zaczyna zabieg, jest oszlifowanie zębów filarowych, na których następnie most zostanie zacementowany. Kolejnym krokiem w leczeniu jest wykonanie koron tymczasowych.
Ich zdaniem jest zabezpieczenie zębów Pacjenta przed podrażnieniem. Właściwy most protetyczny jest wykonywany w pracowni protetycznej przez techników, a do jego przygotowania niezbędne jest pobranie przez stomatologa wycisków masą silikonową. Gdy most jest gotowy, Pacjent musi ponownie odwiedzić gabinet dentystyczny. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, więc nie jest bolesny.