Metody leczenia wad zgryzu
- Szczegóły
Wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny. Nieprawidłowy zgryz negatywnie oddziałuje na stan zębów i dziąseł, a także może skutkować problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym oraz powodować rozmaite wady wymowy. Istnieje wiele rodzajów wad zgryzu, wśród których możemy wyróżnić:
- tyłozgryz,
- przodozgryz,
- zgryz krzyżowy,
- zgryz głęboki,
- zgryz otwarty,
- zbyt duże stłoczenie zębów,
- zbyt duże odseparowanie zębów.
Leczenie wad zgryzu jest możliwe do przeprowadzenia w każdym wieku, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Diagnozą i przeprowadzeniem procesu leczenia wad zgryzu zajmuje się ortodoncja.
Leczenie ortodontyczne jako główna metoda leczenia wad zgryzu
Główną metodą leczenia wad zgryzu jest leczenie ortodontyczne przy pomocy aparatów ortodontycznych. Wyróżniamy tutaj aparaty ruchome i aparaty stałe. Aparaty ruchome, czyli wyjmowane, stosuje się głównie u młodszych dzieci z uzębieniem mieszanym (zęby mleczne i stałe). Dla starszych dzieci i młodzieży, a także dla dorosłych, skuteczną metodą leczenia są aparaty stałe. Zazwyczaj składają się one z metalowych łuków i zamków zamocowanych do powierzchni zębów na cały okres leczenia. Istnieją także stosunkowo nowe rodzaje aparatów w postaci zdejmowanych nakładek typu Invisalign, których nie trzeba mocować do zębów.
Przed podjęciem leczenia ortodontycznego konieczna jest konsultacja z ortodontą, który przedstawi nam, jakie są możliwości leczenia naszego problemu i pomoże nam dobrać właściwy rodzaj aparatu. Warunkiem wstępnym założenia aparatu ortodontycznego jest wyleczenie wszystkich zębów. W niektórych przypadkach niezbędna może się także okazać ekstrakcja niektórych z nich. U dzieci proces leczenia trwa około roku, u dorosłych natomiast z reguły potrzeba nieco więcej czasu.
Istnieją również rzadkie przypadki wad zgryzu, głównie związane z zaburzeniami rozwoju żuchwy lub szczęki, które oprócz leczenia ortodontycznego wymagają także leczenia chirurgicznego polegającego na zabiegach operacyjnych w obrębie twarzoczaszki.