Kiedy potrzebne implanty?
- Szczegóły
Zęby są naszą wizytówką i jednym z ważnych elementów decydujących o dobrym wyglądzie. Jednak posiadanie wszystkich zębów jest istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Braki w uzębieniu mogą powodować przesuwanie się pozostałych zębów oraz utrudniać odpowiednie przeżuwanie pokarmów. Dlatego jeśli brakuje nam jednego lub kilku zębów, to powinnyśmy zdecydować się na wykonanie uzupełnień, a jednym z najlepszych rozwiązań może być wszczepienie implantów.
Czym są implanty?
Implanty zębowe to sztuczne korzenie wykonane z tytanu, które wszczepia się w kość szczęki lub żuchwę w miejscu brakujących zębów. Tytan jest metalem obojętnym tkankowo, a więc po wprowadzeniu do kości organizm nie traktuje go jako ciało obce, ale po pewnym czasie naturalna kość stopniowo do niego przyrasta i łączy się na stałe. Po wszczepieniu implantu zakładana jest korona tymczasowa, aby korzeń odpowiednio się wygoił. Dopiero po całkowitym wygojeniu zakłada się dopasowaną koronę porcelanową, dzięki czemu brakujący ząb zostaje odbudowany w całości i wygląda bardzo naturalnie.
Kiedy zdecydować się na implanty zębów?
Implanty stomatologiczne są stosowane coraz częściej i w wielu różnych sytuacjach, w tym przede wszystkim wtedy gdy:
- jeden lub kilka naturalnych zębów są bardzo zniszczone próchnicą i wymagają usunięcia;
- pacjent cierpi na paradontozę i w jej wyniku konkretny ząb uległ rozchwianiu, a następnie wypadł;
- nastąpił uraz mechaniczny lub wypadek i część naturalnych zębów została wybita;
- nie wszystkie naturalne zęby się wykształciły i w szczęce lub żuchwie brakuje niektórych z nich.
Implanty zębowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie naturalnych zębów już brakuje albo nie da się ich uratować i w najbliższym czasie będą wymagały usunięcia. Jeśli nie mamy uczulenia na tytan, to założenie implantów jest dużo korzystniejsze niż wszelkie inne uzupełnienia protetyczne, ponieważ pozwala nie tylko na odzyskanie pięknego uśmiechu, ale także na prawidłowe gryzienie i przeżuwanie pokarmów. Odbudowany ząb przenosi siłę żucia bezpośrednio na kość, czyli dokładnie w taki sam sposób, jak dzieje się to w przypadku naszych naturalnych zębów.
Warto pamiętać również, by po utracie zębów nie zwlekać z konsultacją stomatologiczną i jak najszybciej zdecydować się na wszczepienie implantu, ponieważ jeśli pojawia się luka w łuku zębowym, to najbliższe zęby zaczynają się przesuwać, ścierać i wychylać w różne strony. Poza tym, tam gdzie brakuje zęba, następuje zanik kości, co po pewnym czasie utrudnia wszczepienie implantu zębowego.