Czy dentysta posiada narzędzia jednorazowe?
- Szczegóły
Gabinet stomatologiczny to miejsce, w którym wykonywane są rozmaite zabiegi w obrębie jamy ustnej i zębów. Pojawiają się płyny ustrojowe, takie jak ślina czy krew, które mogą przenosić drobnoustroje, dentysta działa również w pobliżu dróg oddechowych osoby, której zęby leczy. Dlatego bardzo ważne zarówno dla zdrowia pacjenta, jak i lekarza staje się zachowywanie najwyższych standardów higieny oraz odpowiednia dezynfekcja, zarówno wszelkich stosowanych narzędzi, jak i innych elementów znajdujących się w gabinecie, które mogą stać się przyczyną zakażenia. Przestrzeganie tych wszystkich procedur było bardzo istotne jeszcze przed pandemią, a teraz staje się szczególnie ważne, gdy pojawiło się zagrożenie nowymi rodzajami wirusów.
Jakie narzędzia u stomatologa mogą być jednorazowe?
Wszelkie zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym wymagają zachowania najwyższych wymogów higieny i sterylności, nie tylko ze względu na koronawirusa, ale również aby nie dochodziło do żadnych innych zakażeń. Dlatego akcesoria używane w gabinecie, takie jak na przykład igły, rękawiczki, maseczki, końcówki urządzeń odciągających ślinę czy kubeczki na wodę są jednorazowe i wymienia się je przy każdym pacjencie.
Natomiast wykorzystywane przez dentystę narzędzia, takie jak zgłębniki, lusterka, pincety, końcówki wierteł i inne są wykorzystywane tylko podczas zabiegu u jednego pacjenta, a następnie podlegają restrykcyjnym procesom sterylizacji, zanim zostaną użyte ponownie. Bezpośrednio po danym zabiegu wszystkie narzędzia odkłada się na metalową tackę, a później umieszcza w wanience wypełnionej środkiem dezynfekcyjnym, którą się zakrywa, aby nie następowało parowanie. Po zakończeniu etapu dezynfekcji wszystkie elementy wyjmuje się, myje pod bieżącą wodą, a później osusza na serwetach. Suche narzędzia wkładane są do torebki lub rękawa i tu ważne jest, by w jednym pakiecie znalazł się cały sprzęt potrzebny do jednego zabiegu.
Następnie tak przygotowane zestawy umieszcza się w autoklawie, czyli urządzeniu, w którego wnętrzu wytwarzane jest wysokie ciśnienie, temperatura i następuje kondensacja pary wodnej, co umożliwia sterylizację oraz zabija wszelkie mikroorganizmy wraz z ich formami przetrwalnikowymi. Po zakończeniu całego procesu narzędzia stają się czyste i pozbawione wszelkich drobnoustrojów. Dlatego bez obaw mogą zostać użyte ponownie przy innym zabiegu, a następnie proces dezynfekcji i sterylizacji przeprowadza się od początku. Dzięki temu możemy czuć się całkowicie bezpiecznie w gabinecie stomatologa i nie obawiać żadnego zakażenia, mimo tego że narzędzia przez niego wykorzystywane nie są jednorazowe.