Leczenie ortodontyczne

leczenie ortodontyczneOrtodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się tzw. prostowaniem zębów. W naszej Przychodni Stomatologicznej proponujemy leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych przy pomocy tradycyjnych i nowoczesnych aparatów.

 

 

 

 

 

Aparat ruchomy

Aparaty ruchome zdejmowane przez pacjenta, noszone kilkanaście godzin na dobę, stosowane są najczęściej u młodszych dzieci z uzębieniem mieszanym (zęby mleczne i stałe).

Aparat stały

Aparaty stałe składają się z zamków przyklejonych do przedniej powierzchni zębów; pierścieni (metalowe obręcze) przymocowanych do zębów trzonowych oraz metalowych łuków, które są umieszczone w specjalnych przestrzeniach znajdujących się w zamkach. Po tych łukach przesuwane są zęby.

Leczenie wad zgryzu składa się z kilku etapów:

  • badanie pacjenta, pobranie wycisków celem wykonania gipsowych modeli,
  • analiza RTG,
  • ustalenie planu leczenia,
  • założenie aparatu ortodontycznego,
  • comiesięczne (regularne) wizyty kontrolne,
  • zdjęcie aparatu po zakończeniu leczenia,
  • utrzymanie efektów leczenia – retencja.

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów! Możliwe jest również założenie aparatów kosmetycznych – z porcelanowymi zamkami. Wówczas aparat nie jest tak widoczny. Podczas całego leczenia ortodontycznego obowiązuje wzmożona higiena jamy ustnej!

System Damona

System samoligaturujący zamków Damona działa poprzez wysokiej technologii mechanizm poślizgowy zmniejszający tarcie. Pozwala system Damonana szybsze i wygodniejsze przesuwanie zębów, zwiększając komfort pacjenta podczas leczenia ortodontycznego. Z systemem Damona czas leczenia w przeważającej liczbie pacjentów jest krótszy niż przy zastosowaniu typowych zamków.

Większość pacjentów można wyleczyć bez ekstrakcji (usuwania zębów) i dodatkowych aparatów i wyciągów. Brak tradycyjnych ligatur umożliwia łatwiejsze utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej i czystości aparatu w trakcie leczenia.