Leczenie ortodontyczne

leczenie ortodontyczneOrtodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się tzw. prostowaniem zębów. W naszej przychodni stomatologicznej proponujemy leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych przy pomocy tradycyjnych i nowoczesnych aparatów. Nad prawidłowym przebiegiem czuwa doświadczony ortodonta, co jest gwarancją zadowalających rezultatów leczenia.

 

 

 

 

 

Leczenie wad zgryzu – etapy

Leczenie wad zgryzu przebiega wieloetapowo – niezależnie od przyczyny problemu. Ortodonta ustala plan leczenia, który pacjent zobowiązany jest przestrzegać.
Leczenie ortodontyczne składa się z takich etapów jak:

Warunkiem rozpoczęcia leczenia wad zgryzu jest wyleczenie wszystkich zębów. Dlatego zachęcamy pacjentów do podjęcia leczenia próchnicy czy leczenia endodontycznego w naszej przychodni.
Warto także pamiętać, iż leczenie ortodontyczne wymaga wdrożenia wzmożonej higieny jamy ustnej. Pozwoli to uniknąć rozwoju wielu chorób zębów i przyzębia.

Leczenie ortodontyczne – możliwości

W zależności od potrzeb oraz oczekiwań pacjenta, ortodonta może zaproponować leczenie aparatami stałymi lub ruchomymi.

Aparat ruchomy

Istotą aparatów ruchomych jest ich możliwość zdejmowania przez pacjenta. Noszone przez kilkanaście godzin dziennie, dedykowane są przede wszystkim młodszym dzieciom z uzębieniem mieszanym (zębami mlecznymi i stałymi).

Aparat stały

Aparaty stałe składają się z:

• zamków przyklejanych do przedniej powierzchni zębów,
• pierścieni przymocowanych do zębów trzonowych,
• metalowych łuków umieszczanych w przestrzeniach znajdujących się w zamkach.

Nasz ortodonta może zaproponować także stałe aparaty kosmetyczne – z porcelanowymi zamkami. Są one mniej widoczne, zapewniając bardziej estetyczny uśmiech.

System Damona

System samoligaturujący zamków Damona działa z wykorzystaniem technologii mechanizmu poślizgowego zmniejszającego tarcie Pozwala system DamonaDzięki temu przesuwanie zębów jest szybsze i bardziej komfortowe dla pacjenta.

Zastosowanie systemu Damona przyczynia się do skrócenia czasu leczenia ortodontycznego w porównaniu z leczeniem przy zastosowaniu typowych zamków.

Większość pacjentów można wyleczyć bez ekstrakcji (usuwania zębów) oraz stosowania dodatkowych aparatów i wyciągów. Brak tradycyjnych ligatur umożliwia łatwiejsze utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej i czystości aparatu w trakcie leczenia.