Rodzaje implantów zębowych

 Implant zębowy, inaczej nazywany wszczepem stomatologicznym jest niewielkim stożkiem, który ma pełnić funkcję utraconego korzenia zębowego. Wykonywany jest z wytrzymałych materiałów. Po wszczepieniu sztucznego korzenia zębowego, mocowana jest do niego korona protetyczna, most protetyczny lub proteza ruchoma, która ma odwzorować i zastąpić koronę zęba. Ta metoda wypełnienia brakującego uzębienia cieszy się dużą popularnością ze względu na trwałość, a także fakt, że idealnie odwzorowuje naturalne zęby. Istnieje kilka rodzajów implantów zębowych, warto wiedzieć, czym się od siebie różnią.

Rodzaje implantów stomatologicznych

Istnieją różne rodzaje implantów dentystycznych. Różnią się przede wszystkim materiałem, z którego zostają wykonane. Wyróżniamy następujące rodzaje implantów:

  • implanty tytanowe, czyli najpopularniejsze i najczęściej wybierane przez naszych Pacjentów. Tytan jest metalem obojętnym, co w praktyce oznacza, że przyjmie się w organizmie każdego człowieka. Ze względu na wytrzymałość, implanty tytanowe mogą stanowić bazę dla mostów protezowych,
  • implanty cyrkonowe, zwane także implantami ceramicznymi są szczepami wykonanymi z tlenku cyrkonu. Ich właściwości są mocno zbliżone do tych, które posiada naturalna tkanka uzębienia. Do tego są odporne na ścieranie i bezproblemowo współpracują z tkanką kostną. Dzięki barwie kości słoniowej są bardzo zbliżone do koloru uzębienia.

Implanty podokostnowe i śródkostne

Oprócz podziału ze względu na materiał wykonania, implanty dentystyczne możemy także podzielić z uwagi na miejsce wszczepieniaNajpopularniejszym rodzajem wszczepu jest implant śródkostny. Wprowadza się go podczas zbiegu chirurgicznego do kości szczęki albo żuchwy. Drugim rodzajem wszczepu są implanty podokostnowe. Są one najczęściej stosowane jako podpora dla protez lub jako wsparcie dla rozchwianych zębów. Wszczepiane są do okostnej, pomiędzy kością a dziąsłem.

W naszym gabinecie zajmujemy się nie tylko wszczepieniem implantu, ale także leczeniem zębów. W razie potrzeby wykonamy zabieg ekstrakcji, po którym rekomendujemy uzupełnienie braków w uzębieniu implantami, ponieważ jest to metoda uzupełnienia brakujących zębów, której efektami można cieszyć się najdłużej.

Wróć do bloga