Plomba – charakterystyka

Z wizytą u dentysty nie warto zwlekać. Trzeba pamiętać, że im wcześniej rozpoczęte zostanie leczenie, tym mniejsze będą jego koszty. Zwykłe ubytki próchnicze, które nie rozwijają się w korzeniach zębowych są sprawnie zastępowane przy pomocy plomby. Odpowiednio dobrana plomba może służyć przez kilka kolejnych lat, zapewniając piękny, zdrowy uśmiech i brak trudności w jedzeniu.

Kiedy stosowane są plomby?

Plomba to materiał, który trwale wypełnia braki zębowe, powstałe wskutek usuwania próchnicy w gabinecie stomatologicznym lub ukruszenia niewielkiej części zęba.  Pełni funkcje kosmetyczne oraz przede wszystkim praktyczne. Zabezpiecza ubytek przed ukruszeniem oraz przedostaniem się jedzenia, bakterii, a także kwasów zawartych w sokach, owocach i słodkich napojach.

Rodzaje plomb oraz ich zastosowanie

Nasza przychodnia stomatologiczna może zaoferować plomby amalgamatowe, kompozytowe światłoutwardzalne, chemoutwardzalne, porcelanowe, a także cementy glasjonomerowe. Różnią się trwałością, ceną oraz przeznaczeniem. Obecnie, mimo tańszych kosztów odchodzi się od stosowania plomb amalgamatowych, ponieważ ich wyraźnie ciemniejszy kolor jest widoczny na tle pozostałych zębów. Materiał amalgamatowy jest wykonywany ze stopu metali z rtęcią. Po nałożeniu na ubytek pacjent musi przez pewien czas powstrzymać się od jedzenia.

Plomby kompozytowe to mieszanina proszku i płynu, która konsystencją przypomina plastelinę. Dzięki temu doskonale dopasowuje się do ubytku. Ponadto plomby z kompozytu mają kolor zbliżony do naturalnego koloru zęba, więc nie zakłócają białego uśmiechu. Po nałożeniu przez stomatologa mogą być utwardzane przy pomocy lampy polimeryzacyjnej. Nadmiar materiału jest usuwany w ten sposób, aby ząb niczym nie różnił się od zdrowego.

W przypadku zębów posiadających bardzo duży ubytek najlepiej sprawdzi się plomba z porcelany. Materiał ten ma bardzo naturalny wygląd i pozwala na dokładne odwzorowanie braku. Ponadto plomby porcelanowe charakteryzują się szczególną trwałością.

Plomby z cementu glasjonomerowego używane są do wypełniania ubytków w zębach mlecznych u dzieci. W składzie zawierają przeciwpróchniczy fluor. Niestety mają szarawą barwę i nie można ich wypolerować.

Wróć do bloga