Na czym polega leczenie stomatologiczne pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to jeden z nowoczesnych zabiegów stomatologicznych. Ten typ leczenia mieści się w dziale stomatologii o nazwie endodoncja, ponieważ polega na leczeniu miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Daje możliwość dokładniejszej analizy problemu, a więc również większe szanse na powodzenie terapii.

Przebieg leczenia stomatologicznego pod mikroskopem

Podczas zabiegu pod mikroskopem obraz leczonego zęba zostaje powiększony od sześciu do nawet dwudziestu pięciu razy, dzięki działaniu mikroskopu operacyjnego. Zwykle nie wymaga nawet wykonywania zdjęć RTG. Mikroskop umieszcza się na specjalnym wysięgniku, z możliwością regulacji jego pozycji, nad głową pacjenta. Dzięki temu stomatolog może zajrzeć do wnętrza kanałów korzeniowych, ocenić ich długość i kształt oraz ewentualne uszkodzenia ściany korzenia.

Opracowanie kanałów polega na usuwaniu zainfekowanej miazgi z ich wnętrza. Następnie stomatolog odpowiednio poszerza kanały. Proces ten jest wykonywany za pomocą specjalistycznych narzędzi kanałowych, przypominających igły. Trzeba dokładnie określić długość kanałów korzeniowych za pomocą endometra.  Dodatkowo kanały są bardzo dokładnie płukane preparatami antyseptycznymi. Kiedy są już opracowane i oczyszczone ze wszelkich drobnoustrojów, zostają szczelnie wypełnione na całej długości. Przychodnia stomatologiczna najczęściej do tego celu stosuje materiał wypełniający o nazwie gutaperka, w formie ćwieków lub w postaci półpłynnej.

Zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem

Dzięki wykorzystaniu mikroskopów leczenie kanałowe nie wymaga konieczności odbycia wielu wizyt. Specjalistyczny sprzęt daje możliwość powiększenia obrazu zęba i dokładne oczyszczenie systemów kanałowych. Powiększony obraz sprawia, że widoczne są wszelkie ubytki oraz kamień nazębny. Próchnicę można w ten sposób wykryć nawet we wczesnym stadium jej powstawania. Zaletą zabiegu jest możliwość dokładnego wyleczenia zmian, zanim rozwiną się w bardzo poważne i trudne do wyleczenia. Dokładność tego zabiegu daje gwarancję, że dolegliwości nie wrócą po pewnym czasie, co często ma miejsce w przypadku standardowego leczenia kanałowego.

Wróć do bloga