Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Piękny uśmiech jak z reklamy to marzenie każdego z nas. Niestety, wiele osób na co dzień boryka się z wadami zgryzu, które utrudniają funkcjonowanie i powodują rozmaite kompleksy. Wybawieniem w takiej sytuacji może okazać się fachowe leczenie ortodontyczne. Choć nierzadko kosztowne i długotrwałe, przynosi efekty, które mogą przejść najśmielsze wyobrażenia.

Pierwszy etap leczenia

Wstępna konsultacja jest punktem przełomowym każdego leczenia ortodontycznego. Dzięki niej wiadomo, jak będzie prezentować się dalsza współpraca ze stomatologiem ortodontą. Podczas pierwszej wizyty lekarz zapoznaje się z historią problemu podczas wywiadu, a także przygląda się z bliska jamie ustnej, aby dopasować rodzaj leczenia do pacjenta. Ortodonta ogląda także zęby – jeżeli znajdują się w nich jakieś ubytki, leczenie ortodontyczne nie może zostać podjęte. Po wstępnych oględzinach ortodonta kieruje pacjenta na wykonanie panoramicznego zdjęcia zębów. Na jego podstawie podczas następnej wizyty lekarz będzie w stanie napisać plan leczenia.

Następne kroki

Po kilku dniach od dostarczenia zdjęć do specjalisty, lekarz jest w stanie zaprezentować plan indywidualnego leczenia. Podczas tego spotkania ortodonta informuje o wstępnym okresie trwania leczenia, jednocześnie proponując terminarz kolejnych spotkań, a także o rodzaju aparatu, który zostanie założony. Leczenie ortodontyczne może przebiegać przy wykorzystaniu różnych rodzajów aparatów. Aparat ruchomy, szczególnie polecany dzieciom, u których wciąż występują zęby mleczne, a także stały.

W naszym gabinecie oferujemy leczenie aparatami z porcelanowymi zamkami, które są mniej widoczne od tradycyjnych, a także innowacyjny system Damona, który nie tylko jest niewidzialny, ale także przyczynia się do znacznego skrócenia leczenia. W naszej klinice wybór aparatu dostosowujemy do potrzeb pacjenta i jego możliwości finansowych w taki sposób, aby jak najbardziej przyspieszyć przebieg leczenia.

Założenie aparatu i wizyty kontrolne

W trzecim etapie leczenia zakłada się dostosowany do pacjenta aparat. Założenie aparatu ortodontycznego zaczyna się od dokładnego wyczyszczenia powierzchni zębów. Następnie za pomocą specjalnego kleju i lampy polimeryzacyjnej, ortodonta mocuje na zębach zamki, które pozostaną w tych miejscach do końca leczenia. Z kolei w rowki znajdujące się w zamkach ortodonta wprowadza łuk, czyli niklowo – tytanowy drucik. W następnym kroku całość zabezpieczana jest elastycznymi ligaturami, potocznie zwanymi gumkami.

Następnym krokiem są wizyty kontrolne. Aby leczenie przebiegło pomyślnie, należy ściśle trzymać się grafiku. Tylko w ten sposób po kilku latach osiągnie się pożądany efekt.

Wróć do bloga