Jak dbać o zęby mleczne?

W jamie ustnej dziecka znajduje się łącznie dwadzieścia zębów, które są słabo zmineralizowane, a co za tym idzie bardziej podatne na urazy mechaniczne i próchnicę.

Proces zmiany mleczaków na zęby stałe przebiega u każdego malucha inaczej, jednak w większości przypadków wymiana ta kończy się w wieku dwunastu lat. Do tego czasu jama ustna naszej pociechy wymaga szczególnej dbałości. W naszym artykule podpowiadamy, jak przy pomocy odpowiedniej diety i pielęgnacji możemy pomóc dziecku w zachowaniu pięknego uśmiechu. Pokazujemy też, dlaczego tak ważne jest korzystanie ze wsparcia specjalistów.

Dlaczego warto dbać o mleczaki?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: dlaczego dbanie o zęby mleczne ma tak duże znaczenie? Powodów jest wiele. Przede wszystkim zapobiega to powstawaniu próchnicy, która na zębach mlecznych rozwija się szczególnie szybko. W ten sposób chronimy nasze dziecko przed dyskomfortem, a także bólem, który odczuwanym przy zmianach w jamie ustnej. Warto także pamiętać, że próchnica rozwijająca się na zębach mlecznych może z łatwością zaatakować także zęby stałe, które dopiero zaczynają się formować. 

Niewiele osób wie, że zbyt szybkie wypadanie mleczaków (spowodowane np. brakiem higieny) może mieć negatywny wpływ na rozwój żuchwy i szczęki. Do związanych z tym negatywnych skutków należą m.in. wady zgryzu, deformacje rysów twarzy, a nawet nieprawidłowości w wymowie u dziecka. 

Skoro więc dbanie o stan jamy ustnej naszego malucha jest tak ważne, to jak możemy to robić?

Odpowiednia dieta

Niezwykle istotnym czynnikiem jest odpowiednio skomponowane dieta. Dzieci powinny unikać produktów o wysokiej zawartości cukru, a także propozycji, które są miękkie, kleiste i które przylegają do zębów. Posiłki tego typu stają się doskonałą pożywką dla bakterii, które w szybkim tempie mogą zaatakować ząbki malucha. Oczywiście nie zawsze da się je wyeliminować całkowicie. Warto jednak uczyć dziecko prawidłowych nawyków i w zależności od sytuacji ograniczać spożywanie niezdrowych przekąsek.  

Z drugiej strony dieta dziecka powinna być zróżnicowana i bogata w składniki wspierające mocne zęby, takie jak wapń, fosfor, a także witamina C, D, A oraz witaminy z grupy B.

Codzienna higiena kluczem do sukcesu

Zęby mleczne wymagają codziennej higieny dopasowanej do wieku dziecka. Dobre nawyki warto wyrabiać już od najmłodszych lat, ponieważ zaprocentują one w przyszłości. 

Podstawą higieny jest miękka szczoteczka dopasowana do ręki malucha, wyposażona w małą główkę i dużą rękojeść. Konieczna jest także pasta o naturalnym, bezpiecznym dla organizmu składzie. Stosowany preparat nie powinien zawierać wysokiego stężenia fluoru, ponieważ składnik ten w razie przypadkowego połknięcia może prowadzić nawet do zatrucia.

Oczywiście nasza pociecha musi dopiero nauczyć się właściwych zachowań. Należy więc pokazać jej podstawowe ruchy, które skutecznie usuwają resztki jedzenia i zapobiegają namnażaniu się bakterii. Aby zyskać pewność, że zęby są już naprawdę czyste, warto wykorzystać specjalny płyn lub tabletki, które wybarwiają osad.  

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli nasze dziecko znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, a jego ząbki dopiero zaczynają się pojawiać, warto pamiętać, o tym, że:

  • po umyciu zębów nie należy podawać maluchowi już nic do picia i jedzenia,
  • należy ograniczać czas korzystania z kubka niekapka i butelki, 
  • warto ograniczyć okres używanie smoczka do minimum,
  • należy pamiętać o zagrożeniu, jakim jest tzw. próchnica butelkowa, która ma gwałtowny przebieg i katastrofalne skutki.

Specjalistyczna pomoc

Jeśli chcemy zadbać o stan zębów mlecznych naszego dziecka, warto połączyć swoje siły ze specjalistą. Początkowa wizyta u dentysty może zostać przeprowadzona już pół roku po pojawieniu się pierwszego ząbka. Jest to tzw. wizyta adaptacyjna, która oswaja pociechę z gabinetem i pozwala ograniczyć stres odczuwany podczas kolejnych spotkań. W czasie rozmowy ze specjalistą możemy dowiedzieć się także wielu ciekawych rzeczy na temat dbania o wrażliwą jamę ustną naszego malucha. Kolejne wizyty w gabinecie dentystycznym należy przeprowadzać regularnie, nawet gdy dziecko nie ma jeszcze zębów stałych.  

Na uwagę zasługują także zabiegi, które są dedykowane zębom mlecznym. Jednym z nich jest lakierowanie, które przeprowadzamy w naszych gabinetach. Proces ten polega na aplikowaniu cienkiej warstwy specjalnego preparatu, który zawiera wysokie stężenie związków fluoru. Zabieg przyczynia się do zmniejszenia podatności szkliwa na próchnicę poprzez wytwarzanie tzw. fluoroapatytów, które są mniej rozpuszczalne w kwasach.

W naszej przychodni wykorzystujemy takie lakiery fluorowe jak: Fluor Protector czy Duraphat. Ich skuteczna formuła sprawia, że substancje aktywne doskonale przylegają do szkliwa, uwalniając fluorki przez dłuższy czas po zakończeniu wizyty. Wszystko to sprawia, że zęby naszego malucha pozostają w doskonałej kondycji.

Wróć do bloga